Nejčastější dotazy

Pro jaký věk je vhodné používat cyklovozíky?
K cyklovozíkům nabízíme k zapůjčení tzv. miminkovníky – speciální vložky pro novorozence, proto můžete vozík používat od narození vašeho miminka. Děti od narození do 10 měsíců věku v nich mají zajištěnou vhodnou polohu s ohledem na jejich vývoj. Páteř dítěte není zatěžována axiálně, ale tlak podložky při sedolehu je rozložen na všechny obratle. Vložka navíc zajišťuje i ochranu dítěte před bočními otřesy a výkyvy. U většiny modelů můžete použít i dětskou autosedačku, tzv. „vajíčko“. Vozíky jsou určeny pro děti od narození do cca pěti let věku.

Jak těžký je vozík?
Většina zákazníků se bojí použití cyklovozíku, protože si myslí, že vozíky jsou příliš těžké. Z tohoto důvodu upřednostňují použití cyklosedačky. Ve skutečnosti je jízda s vozíkem mnohem jednodušší, než se sedačkou. Při užívání sedačky pro dítě máte co dělat s rovnováhou, protože dítě sedí vysoko a zvyšuje tak polohu vašeho těžiště. Cyklovozík je uchycen na zadní osu jízdního kola, takže nemusíte řešit rovnováhu a můžete se soustředit zcela na jízdu a požitek z ní. Dětský vozík váží většinou víc, než sedačka (kolem 15 kg), ale námaha cyklisty je díky táhnutí vozíku nižší. Hmotnost tedy není hlavním kritériem pro jeho výběr a rodiče spíše upřednostňují pohodlí a bezpečnost svého dítěte před vlastní námahou při tažení vozíku.

Musí být vozík vždy s odpružením?
Při výběru odpruženého/neodpruženého vozíku vezměte v úvahu povrch cest, po kterých budete jezdit. Při občasném drncání jsou děti spíše nadšené, než aby jim to vadilo. Velmi nepříjemné je pro děti déletrvající souvislé kodrcání. Ti nejmenší jsou citliví k otřesům a nárazům. Občasný přejezd přes kámen/kořen na luční/polní cestě nevadí. Kamenitá polní cesta bude naopak pro Vaše dítě velmi nepříjemná. Vyberete-li si trasu, kde převažuje asfaltový povrch, udržované cyklostezky, luční a polní cesty, můžete s klidem zvolit neodpružený vozík. Zaskočí-li Vás na trase drobný štěrk, nemusíte zoufat. Vaše dítko bude chráněno od nejhoršího pružně zavěšenou sedačkou. Můžete přispět i podhuštěním pneumatik na cca 1,5 bar.
Volíte-li horské, kamenité cesty nebo se nechcete omezovat výběrem tras dle povrchu a kvality cest, volte pro své dítě odpružený vozík. V naší půjčovně nabízíme vozíky s moderním listovým odpružením pomocí listových pružin. Chariot jako jediný na světě vybavuje vozíky vlastním patentovaným listovým CAS odpružením s nastavitelnou tuhostí (na stupnici nastavíte současnou hmotnost Vašeho dítka v kg). Zajišťuje tlumení nárazů již při velmi nízké hmotnosti pasažérů a spolehlivě pracuje i při přepravě novorozenců, kteří se musí před otřesy chránit nejvíce. Nastavitelná tuhost zajišťuje vždy stejnou funkci odpružení při různé hmotnosti dítěte.

Smí dětský vozík na silnici?
Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.
Oddíl 5
Zvláštní ustanovení pro chůzi, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířeti a vedení a hnaní zvířat
Jízda na jízdním kole
§ 58
(6) K jízdnímu kolu se smí připojit přívěsný vozík, který není širší 900 mm, má na zádi dvě červené odrazky netrojúhelníkového tvaru umístěné co nejblíže k bočním obrysům vozíku a je spojen s jízdním kolem pevným spojovacím zařízením. Zakrývá-li přívěsný vozík nebo jeho náklad za snížené viditelnosti zadní obrysové červené světlo jízdního kola, musí být přívěsný vozík opatřen vlevo na zádi červeným neoslňujícím světlem. Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300×300 mm vztyčeným ve výšce 1200-1600 mm nad úrovní vozovky.

Většina uživatelů přívěsných cyklovozíků chválí ohleduplnost motoristů míjejících dětský přívěs, ale nikdy nevíte, na koho narazíte v silničním provozu, a proto je lepší se frekventovaným silnicím vyhýbat, ať už máte dítě v sedačce nebo ve vozíku, protože zdraví máte vy i vaše dítě jen jedno!

Vozík a jeho bezpečnost
Děti musí být bezpečně připoutány, kdyby došlo k prudkému brždění nebo čelnímu nárazu, budou chráněny před sklouznutím ze sedačky a kontaktem s konstrukcí dětského vozíku. Proto se také děti přepravují ve vozících v sedolehu. V této poloze mají nejen dobrý výhled, ale i pohodlný spánek.
Použití přilby v dětském vozíku není povinné. Konstrukce vozíků je navržena tak, aby se hlava dítěte při nárazu nebo převržení dětského vozíku nikdy nedostala do kontaktu s vozovkou nebo konstrukcí vozíku. Konstrukce vozíku tedy vaše dítě ochrání. Pokud chcete přesto přilbu použít, není to na škodu.
Tlačné madlo se při tažení může odstranit. Pokud ho při tažení za jízdním kolem necháme, postará se o zvýšení bezpečí. Zabraňuje cyklistům za dětským vozíkem jezdit příliš blízko a v případě nehody slouží jako dostatečný stabilizátor. Ulehčuje také manipulaci s vozíkem při odpojování.
Vozík je vhodný do každého počasí. Je vybaven sítí proti hmyzu, sluneční clonou i přehozem proti dešti.
Vozík můžete táhnout i za tmy. Vozíky mají vlastní reflexní prvky, ale to nestačí. Je potřeba opatřit vozík ještě zadním světlem. Zadní světlo se umísťuje na levou stranu.
Kočárková kolečka je nutno při tažení za kolem z vozíku vytáhnout! Pokud se dostanou kočárková kolečka do kontaktu se zemí, místo toho, aby byla vytažena do parkovací polohy nebo uložena v zavazadelníku, mohou při přejíždění nerovností dětský vozík zablokovat. To může vychýlit tažnou tyč nebo narušit rovnováhu vozíku. Kočárkový set za kolem nikdy nepoužívejte. Ale můžete si jej brát s sebou, nikdy nevíte, kdy se Vám set bude na výletě hodit.

Péče o vozík
Před vrácením zapůjčeného vozíku je potřeba dbát na to, aby byl uložen do ochranného obalu suchý, aby nedošlo k napadení textilních částí plísní. Je-li potřeba, odstraňte z kol bahno a otřete je namokřeným hadříkem. Na látkové části postačí vlhký hadřík.